Wizyta w Doctor Classic

W poprzednim tygodniu zespół ECL Tech Polska miał przyjemność przeprowadzić prezentację czyszczenia laserowego w szczególnym miejscu jakim jest firma Doctor Classic. To miejsce gdzie spotykają się miłość do samochodów i pełen profesjonalizm. Doctor Classic to rodzinna firma, która od wielu lat zajmuje się renowacją klasycznych modeli samochodów Mercedes, Porsche i Ferrari. Co roku to miejsce opusza kilkanaście aut przywróconych ze stanu, dla niektórych nadających się jedynie na złom, do fabrycznie nowej maszyny. Cały proces renowacji auta jest ogromnie pracochłonny, zaczynając od wyczyszczenia i odratowania jak największego obszaru podwozia i nadwozia, przechodząc przez skrupulatne nanoszenie nowych powłok lakierniczych, kończąc na niesamowicie dokładnym zamontowaniu całego wyposażenia wnętrza. No i oczywiście w między czasie trzeba odrestaurować cały silnik i sprawić żeby funkcjonował bez zarzutów, to leży w rękach fachowców z Doctor Classic.

Wracając do etapu czyszczenia trzeba liczyć się z godzinami pracy nad usuwaniem starych powłok lakierniczych, nawarstwionej przez lata rdzy i osadów w postaci tłuszczów, pyłów i wszystkiego co zdołało osiąść na powierzchni. Należy wykonać całą tą pracę ze szczególną dokładnością, aby odpowiednio przygotować odbudowaną ramę do ponownego malowania, które ma zabezpieczyć auto przed korozją. Do tej pory w procesie technologicznym oczyszczania ekipa Doctor Classic korzystała z konwencjonalnych metod ,piaskowania, szkiełkowania lub po prostu szlifowania, przy pomocy których w sposób mechaniczny usuwane były wszystkie nawarstwienia. Jednak metody takie okazują się niekiedy za mało wydajne lub są po prostu zbyt inwazyjne dla czyszczonych powierzchni, a sam proces bywa czasem zbyt czasochłonny.

Po nawiązaniu kontaktu, spakowaliśmy nasz „kwantowy generator impulsów” i pojechaliśmy sprawdzić jak możemy pomóc usprawnić proces czyszczenia w Doctor Classic. Do naszych celów otrzymaliśmy nadwozie pokryte starymi powłok lakierniczych oraz niezliczonymi warstwami rdzy, tłuszczów i wszystkiego co przez lata osiadło na powierzchni ramy i karoserii auta. Dodatkowo ekipa Doctor Classic dorzuciła kilka pojedynczych elementów aby sprawdzić jak szybko laser usunie nawarstwienia ze starego kolektora, czy dobrze poradzi sobie z niewielkimi elementami jak śruby, sprężyny pokrytymi bliżej niezidentyfikowanymi zanieczyszczeniami.

Po tysiącach wyrzuconych laserowych impulsów, milionach dźwięcznie odparowanych cząsteczek zdołaliśmy usunąć zanieczyszczenia z każdej podsuwanej nam powierzchni, jednak jeśli chodzi o wydajność czyszczenia wiele tu zależy od mocy urządzenia i zakresu jego częstotliwości, którymi jesteśmy optymalnie parametryzować urządzenie aby dostosować je do oczyszczania interesujących nas powierzchni. Ocenę wydajności jaką uzyskaliśmy w procesie pozostawiam po stronie ekipy z Doctor Classic. Cieszymy się, że mogliśmy przeprowadzić prezentację w tak niecodziennym miejscu, kto wie może za jakiś czas po ulicach Krakowa zacznie jeździć odrestaurowane Porsche 911 z laserową wiązką ECL Tech Polska na boku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.